Zmierzch (Twilight) 2008 – Cały Film • Online • Recenzja • Gdzie obejrzeć za darmo po polsku?
Horror Recenzje oraz Filmy Online

Zmierzch (Twilight) 2008 – Cały Film • Online • Recenzja • Gdzie obejrzeć za darmo po polsku?

Twórczość amerykańskiej pisarki Stephenie Meyer porównywalna jest do J.K. Rowling, matki czarodzieja Harry Pottera. Jej czterotomowa saga rozeszła się po świecie w nakładzie blisko 25 milionów egzemplarzy, przetłumaczonych na 20 języków. Dwie naprawdę utalentowane kobiety: reżyserka Catrherine Hardwicke („Królowie Dogtown”) i scenarzystka Melisa Rosenberg („Step Up”) stworzyły film „Zmierzch” (dystrybutor Monolith Video), którego każda próba zakwalifikowania gatunkowego jest wręcz niemożliwa.

Informacje dotyczące filmu: Zmierzch (Twilight) 2008
  • reżyseria: Catherine Hardwicke
  • scenariusz: Melissa Rosenberg
  • gatunek: Horror, Romans
  • produkcja: USA
  • premiera: 17 listopada 2008 (Światowa) 9 stycznia 2009 (Polska premiera kinowa)
Recenzja Filmu: Zmierzch (Twilight) 2008

Jego wielotematyczność nie pozwala na jednoznaczne skonkretyzowanie. Są tutaj elementy horroru, romansu, dramatu i komedii, co w ostatecznym rozrachunku daje rozbudowaną mieszankę, w zażycie nie ma negatywnych, ubocznych skutków.

Izabella Swan (Kristen Stewart – „Jumper”) potocznie zwana Bella, aby ułatwić życie swojej na nowo zakochanej mamie, postanawia przeprowadzić się do swojego ojca – policjanta, który po rozwodzie mieszka w prowincjonalnym miasteczku Forks. Zmiana otoczenia ze słonecznej Arizony na deszczowe i ponure okolice Waszyngtonu, była trudna, jednak z czasem znośna i możliwa do zaakceptowania.

Nowa osoba w prawie półtora tysięcznym mieście zbudziła sensację, z zarazem aprobatę jego mieszkańców. W szkole Bella poznała interesujących ludzi, pośród których znalazł się odizolowujący się od całego społeczeństwa uczniowskiego, tajemniczy Edward Cullen (Robert Pattison – „Harry Potter”). Obiekt kobiecych westchnień przykuł jej uwagę, a ich przyszła znajomość sprawi, że wszystko to w co wierzyła zostanie zburzone. Osoba Edwarda okaże się być istotą o nadludzkich mocach, którego forma będzie trochę odbiegać od tej, do której przyzwyczaiła nas niejedna filmowa mroczna historia.Na pewno widzowie dowiadując się, że głównym wątkiem filmu jest miłość dziewczyny z wampirem, uzna go za całkowitą abstrakcję i postawi wielki krzyżyk. Nie róbcie tego, bo nie ma do tego podstaw. „Zmierzch” zasługuje na mocny, pozytywny plus. Trwający ponad dwie godziny film z każdą kolejną sceną nabiera na sile, budując wciągającą fabułę, której „wampirze” tło z czasem zostaje zepchnięte na drugi plan. Początek stonowany, chwilami pachnący nudą, z upływającymi minutami zaciekawi, tworząc otoczkę tajemniczości.

Filmowcy przyzwyczaili na, że filmy z wampirami muszą być straszne, pełne ociekającej krwi. W tym przypadku ten stereotyp został jednoznacznie obalony. Ilość scen o zabarwieniu horroru została ograniczona niemal do zera, co dodało produkcji pikanterii. Młode, dobrze zapowiadające się pokolenie aktorów spisało się na medal. Zarówno Stewart, grający ponurą, zmęczoną życiem nastolatkę, jak i Pattison – odmieniec, unikający słonecznego światła, należycie wywiązali się z powietrznych im ról. Niestety obok superlatyw muszę wspomnieć o negatywach, jakimi są efekty specjalne. Ich niedopracowanie, chaotyczne wykonanie chwilami wszystko psuje. Jednak wtrącenie kilku scen z delikatną nutką humoru potrafi nadrobić wszelkie minusowe aspekty.

„Zmierzch” jest jedną z pierwszych premier kinowych w 2009 roku (09.01). Widzowie, którzy nie mieli okazji wtedy odwiedzić kina, na pewno z niecierpliwością czekają na wydanie DVD. Jestem przekonany, że obie odsłony spodobają się każdemu, kto jest otwarty na coś innego.

Gdzie obejrzeć cały film za darmo: Zmierzch (Twilight) 2008

Obecnie film Zmierzch (Twilight) 2008 można obejrzeć tylko z pośrednictwem płatnych platform VOD.

Post Comment