Wyspa tajemnic (Shutter Island) 2010 – Cały Film • Online • Recenzja • Gdzie obejrzeć za darmo po polsku?
Recenzje oraz Filmy Online Thriller

Wyspa tajemnic (Shutter Island) 2010 – Cały Film • Online • Recenzja • Gdzie obejrzeć za darmo po polsku?

Z jednej strony wiele się zarzuca Martinowi Scorsese i jego najnowszemu dziełu „Wyspa tajemnic”. Z drugiej jednak, film zbiera wiele pozytywnych opinii i ocen widzów. Ku której opinii się skłonić? Najlepiej pójść do kina i wyrobić sobie własną ocenę, ponieważ recenzje tego filmu mogą Wam zapewnić jedno – jeśli nie obejrzycie tego filmu, możecie wiele stracić.

Informacje o filmie: Wyspa tajemnic (Shutter Island) 2010
  • reżyseria: Martin Scorsese
  • scenariusz: Laeta Kalogridis
  • gatunek: Dramat, Thriller
  • produkcja: USA
  • premiera: 13 lutego 2010 (Światowa) 26 marca 2010 (Polska premiera kinowa)
Recenzja filmu: Wyspa tajemnic (Shutter Island) 2010

Scorsese, jako reżyser najwyższego formatu, jest skazany na bardzo wysokie wymagania widzów. Czy można się zawieść na historii detektywa Teddyego Danielsa (Leonardo DiCaprio), który przybywa na ponurą wyspę, gdzie znajduje się szpital dla psychicznie chorych? Wielu krytyków twierdzi, że tak. Mnie jednak wydaje się, że to zwykłe recenzencka paplanina, bo żaden z tych wygodnie siedzących Panów Krytyków nie zdołałby dokonać, choć w minimalnej części, tego, co Scorsese zrobił, kręcąc film o zakładzie psychiatrycznym na wyspie w Zatoce Bostońskiej.

Owszem, „Wyspie tajemnic” wiele można zarzucić. Ma swoje słabe strony, ale to nie zmienia faktu, że jest dobrym thrillerem, który nie kończy się standardowo. Detektyw Teddy przybywa na wyspę celem wyjaśnienia zagadki zniknięcia jednej z pacjentek szpitala. Analizując sytuację, wszystko wokół niego wydaje się być sztuczne, surowe i udawane. Elementy związane ze zniknięciem pacjentki nie składają się w logiczną całość, a personel szpitala nie ułatwia Teddiemu śledztwa. Partner głównego bohatera – Chuck (Mark Ruffalo) z czasem również zdaje się być podejrzany i dziwnie mało zainteresowany rozwiązaniem śledztwa. Z biegiem czasu dochodzenie zaczyna się komplikować. Scorsese tworzy nową płaszczyznę fabuły, przywołując traumatyczne wspomnienia głównego bohatera, związane z wyzwoleniem obozu koncentracyjnego w Dachau. Wyspa zaczyna wpływać nie tyle na rozwój śledztwa, ile na samych śledczych. Wojenna trauma eskaluje wątpliwości Teddiego co do legalności prowadzenia szpitala psychiatrycznego, a także co stanu własnej psychiki. Brzmi zachęcająco? Intryga wbija w kinowy fotel.

Ponad dwugodzinna produkcja nie męczy, choć w pewnym momencie widz sam nie jest w stanie ocenić jaki jest stan rzeczy. Czy szpital psychiatryczny jest ośrodkiem makabrycznych testów na ludziach, czy może to wszystko jawi się głównemu bohaterowi. Jak wspomniałem wcześniej, film nie kończy się sztampowo, co jest kolejnym powodem dla którego warto zapoznać się z historią tego thrillera. Tym bardziej, że na uwagę zasługuje ścieżka dźwiękowa, która potęguje surowość i zimną grozę wiejącą znad Zatoki Bostońskiej. Nie jest to jednak film bez wad. Leonardo DiCaprio był genialny w wielu filmach, ale wciąż kojarzy się z młodym, rozkochanym chłopakiem z „Titanica” Camerona i średnio pasuje do roli doświadczonego detektywa z traumatycznymi, wojennymi wspomnieniami. Niedoróbki aktorskie DiCaprio doskonale nadrabia dyrektor szpitala, w którego rolę wcielił się Ben Kingsley i kto wie, może doczeka się Oscarowej nominacji za rolę drugoplanową. Oby, bo niestety DiCaprio ma szansę najwyżej na Złotą Malinę.

Gdzie obejrzeć za darmo film: Wyspa tajemnic (Shutter Island) 2010

Obecnie film Wyspa tajemnic (Shutter Island) 2010 można obejrzeć tylko za pośrednictwem płatnych platform VOD.

Post Comment