Skazani na Shawshank (1994) – Cały Film za darmo • Online • Recenzja • Gdzie obejrzeć za darmo?
Dramat Recenzje oraz Filmy Online

Skazani na Shawshank (1994) – Cały Film za darmo • Online • Recenzja • Gdzie obejrzeć za darmo?

Obsada Filmu: Skazani na Shawshank (1994)

Reżyseria: Frank Darabont
Scenariusz: Frank Darabont
Zdjęcia: Roger Deakins
Muzyka: Thomas Newman
Scenografia: Terence Marsh
Producent: Niki Marvin
Gatunek: Dramat
Produkcja: USA
Dystrybucja: Vision
Studio: Columbia Pictures
Czas trwania: 142 min.
Na podstawie: opowiadania Stephena Kinga

Recenzja Filmu: Skazani na Shawshank (1994)

Andy Dufresne to młody, dobrze zapowiadający się bankier. Ma wszystko czego tylko może zapragnąć młody mężczyzna – wszystko oprócz wiernej żony. Splot nieprzewidywalnych okoliczności sprawia, że Andy zostaje niesłusznie skazany na podwójne dożywocie za zabójstwo swej żony i jej kochanka. Jego życie już nigdy nie będzie takie jak wcześniej. Dostaje się do więzienia, nadzorowanego przez sadystycznych strażników i apodyktycznego naczelnika Samuela Nortona, który pod osłoną Pisma Świętego dokonuje coraz to bardziej perfidnych oszustw i występków. Codzienność po drugiej stronie muru nie łamie jednak Andy’ego.
Mimo początkowych problemów, z czasem zaczyna rozumieć on zasady, panujące w więzieniu. Jego wykształcenie pozwala mu na osiągnięcie dosyć wysokiej pozycji wśród więźniów. Zyskuje również względną sympatię strażników, ale najważniejsza jest jednak przyjaźń, która niespodziewanie rodzi się między Andym a czarnoskórym Redem. Mężczyźni, pomimo dzielących ich różnic, powoli znajdują wspólny język. To pomaga każdemu z nich w walce z depresją i monotonią życia za kratkami. Wiele lat, spędzonych w Shawshank kończy się nagle jednej nocy. To, co było całkowicie nieprzewidywalne, stało się rzeczywistością i zadziwiło wszystkich.
Jest to doskonała filmowa adaptacja świetnego opowiadania Stephena Kinga, która otrzymała aż siedem nominacji do Oscara, jednak nie zdobyła żadnej ze statuetek. Wówczas to Forrest Gump z Tomem Hanksem święcił triumfy, choć wielu uważa również obraz Darabonta za jeden z najlepszych filmów wszechczasów. Dzięki wspaniałym kreacjom aktorskim Morgana Freemana i Tima Robbinsa reżyser miał możliwość ze 100-stronicowego opowiadania zrobić niezapomnianą historię o wolności, prawdzie i sprawiedliwości, która mimo że tłamszona, zawsze zwycięża.
Do tej pory niewiele ekranizacji powieści Stephena Kinga zyskało uznanie krytyków i widzów. Prawdę mówią jedynie “Lśnienie” w reżyserii Stanley’a Kubricka oraz “Zielona mila” z Tomem Hanksem stały się filmami, znanymi szerokiej publiczności. Pozostałe ekranizacje były raczej słabe z powodu niskiego budżetu, albo tworzono z nich raczej filmy telewizyjne, dzielone na kilka odcinków. Tym bardziej “Skazani na Shawshank” zasługują na baczną uwagę, jako udane połączenie doskonałej gry aktorskiej, bardzo dobrego scenariusza, opartego na ciekawej intrydze oraz przyjemnej ścieżki dźwiękowej, autorstwa Thomasa Newmana, który maczał palce w dźwiękach do “American Beauty”.
Film ten stał się przepustką dla Robbinsa, który dotąd grywał raczej w mało znanych produkcjach, albo powierzano mu mniej ciekawe, drugoplanowe role. Andy Dufresne to ukoronowanie kilku lat pracy, podczas których aktor udowadniał, że obdarzony jest rzeczywistymi zdolnościami. Pierwszy ważny tytuł to horror “Drabina Jakubowa” z 1990 roku, w którym zagrał mężczyznę, walczącego z koszmarnymi wspomnieniami z Wietnamu. Później był udział w filmie Roberta Altmana „Gracz”, za rolę w którym Robbins otrzymał nagrodę na festiwalu w Cannes i Złoty Glob. Jednak dopiero postać młodego bankiera przyniosła mu międzynarodowy sukces i uznanie. Jest on tak realny, że widz kibicuje mu podczas całej odsiadki w więzieniu. Wszelkie niepowodzenia odczuwa niemal jak własne. Oczywiście Morgan Freeman nie pozostał tutaj w cieniu, jednak aktor ten miał już wówczas za sobą przygodę z uhonorowanymi wieloma nagrodami tytułami – “Wożąc Panią Daisy” oraz “Bez przebaczenia”.

Tacy artyści musieli być gwarantem sukcesu dla Darabonta i tak rzeczywiście się stało. Tekst Kinga, pozostający w oderwaniu od klimatu grozy i elementów nadprzyrodzonych, stał się doskonałą bazą dla historii, która została zrozumiana przez widzów. Mogę tylko ubolewać nad tym, że podobne filmy przytrafiają się nam – widzom – bardzo rzadko.

Gdzie obejrzeć za darmo film: Skazani na Shawshank (1994)

Obecnie film: Shawshank (1994) można obejrzeć za pośrednictwem platform VOD.

Post Comment