Uporczywy kaszel tylko w dzień u 10-latka. Zauważyłam, że to powtarza się zawsze jesienią.

Kategoria: Zdrowie i wychowanie dzieckaUporczywy kaszel tylko w dzień u 10-latka. Zauważyłam, że to powtarza się zawsze jesienią.
rena asked 6 miesięcy ago

Proszę o poradę. Mój 10-letni syn bardzo często zapadał na zapalenie oskrzeli. W ubiegłym roku przeszedł mononukleozę. Był zaleczony antybiotykami, potem miał podawane preparaty podnoszące odporność.

Następnie pojawił się kaszel suchy dudniący, który występuje tylko w dzień. Pulmonolog przepisał inhalacje z pulmicortu i berodualu, włączył tabletki alergiczne, jednak kaszel nadal się utrzymuje.

Testy alergiczne też były robione (alergia na roztocza). Zauważyłam, że to powtarza się zawsze jesienią, a osłuchowo jest czysty. Co może być przyczyną tego kaszlu? Zaznaczam, że dziecko nie jest nerwowe.

1 odpowiedzi
Lekarz Ogólny answered 6 miesięcy ago

Szanowna Pani To co Pani opisała zdecydowanie może wskazywać na alergię jako zasadniczą przyczynę kaszlu, choć często utrwalanie się kaszlu może mieć podłoże odruchowe (psychogenne – przyzwyczajenie bo coś drapie w gardle – wrażliwość na te czynniki we śnie spada). Kontakt z roztoczami jesienią i zima znacznie wzrasta, choć jest on największy nocą, dlatego myślę, że znaczną komponentą kaszlu może być psyche. Pozdrawiam