Uporczywy kaszel tylko w dzień u 10-latka. Zauważyłam, że to powtarza się zawsze jesienią.

Kategoria: Zdrowie i wychowanie dzieckaUporczywy kaszel tylko w dzień u 10-latka. Zauważyłam, że to powtarza się zawsze jesienią.
rena asked 12 miesięcy ago

Proszę o poradę. Mój 10-letni syn bardzo często zapadał na zapalenie oskrzeli. W ubiegłym roku przeszedł mononukleozę. Był zaleczony antybiotykami, potem miał podawane preparaty podnoszące odporność.

Następnie pojawił się kaszel suchy dudniący, który występuje tylko w dzień. Pulmonolog przepisał inhalacje z pulmicortu i berodualu, włączył tabletki alergiczne, jednak kaszel nadal się utrzymuje.

Testy alergiczne też były robione (alergia na roztocza). Zauważyłam, że to powtarza się zawsze jesienią, a osłuchowo jest czysty. Co może być przyczyną tego kaszlu? Zaznaczam, że dziecko nie jest nerwowe.

1 odpowiedzi
Lekarz Ogólny answered 12 miesięcy ago

Szanowna Pani To co Pani opisała zdecydowanie może wskazywać na alergię jako zasadniczą przyczynę kaszlu, choć często utrwalanie się kaszlu może mieć podłoże odruchowe (psychogenne – przyzwyczajenie bo coś drapie w gardle – wrażliwość na te czynniki we śnie spada). Kontakt z roztoczami jesienią i zima znacznie wzrasta, choć jest on największy nocą, dlatego myślę, że znaczną komponentą kaszlu może być psyche. Pozdrawiam