Uczucie kompletnego braku sił znacząco utrudnia nasze codzienne funkcjonowanie. Bo jak tu sprostać wszystkim wyznaczonym celom, skoro oczy same się zamykają?

Kategoria: Psychika i emocjeUczucie kompletnego braku sił znacząco utrudnia nasze codzienne funkcjonowanie. Bo jak tu sprostać wszystkim wyznaczonym celom, skoro oczy same się zamykają?
Andzia asked 1 rok ago
Piszę do Pani, ponieważ ostatnio odczułam, że słabnę. Coraz częściej nachodzi mnie stan ogólnego osłabienia - do tego stopnia, że nie jestem w stanie ruszyć ręką. Oczy same mi się zamykają, choć jestem wyspana. Czy to objawy jesiennego przesilenia?
1 odpowiedzi
Best Answer
Paulina Koziej answered 1 rok ago
    Witam Panią,
    Nie wspomniała Pani o swoim wieku i sytuacji życiowej (rodzinnej, osobistej, zawodowej). To często pozwala bardziej adekwatnie zobaczyć problem. Rzeczywiście, objawy osłabienia, zmęczenie, mogą częściej występować w okresie przesilenia wiosennego bądź jesiennego. Warto jednak profilaktycznie przyjrzeć się bardziej wnikliwie takim objawom. Możemy uważać, że jesteśmy wyspani, a jednak po przebudzeniu czuć się zmęczeni z różnych powodów. Często jesteśmy na co dzień obciążeni stresem zawodowym, problemami w życiu rodzinnym czy osobistym lub dźwigamy wszystkie te obciążenia. Zmaganie się z takimi sytuacjami pochłania naszą energię i odczuwamy wtedy słabość, jak po wykonaniu ciężkich prac fizycznych. Nasz organizm może też odczuwać niedobór ważnych dla prawidłowego funkcjonowania mikro i makro elementów, co może przełożyć się na odczuwanie stanu ogólnego osłabienia. Często takie objawy odczuwa się także przy nieprawidłowym poziomie hormonów tarczycy. Warto więc rozpocząć sprawdzanie przyczyn takiego stanu osłabienia od wizyty u lekarza rodzinnego.
    Wykluczywszy somatyczne podłoże dolegliwości, można pomyśleć o konsultacji psychologicznej i sprawdzić możliwość emocjonalnego podłoża odczuwanych objawów.