Trauma po wypadku – jak pomóc?

Kategoria: Psychika i emocjeTrauma po wypadku – jak pomóc?
Zuzanna asked 1 rok ago
Mój chłopak w wypadku stracił nogę. Myślałam, że szybko się z tym pogodzi - to typ twardziela. Od 15 lat uprawiał sztuki walki. Zdaje mi się, że zupełnie stracił sens życia. Bardzo go kocham i chciałabym, że znowu miał takie iskry w oczach, jak przed wypadkiem. Jak mogę mu pomóc?
1 odpowiedzi
Best Answer
Paulina Koziej answered 1 rok ago
    Witam,
    Strata nogi, szczególnie w młodym wieku jest traumą. W takich sytuacjach nie ma twardzieli. Gdy człowiek nie może realizować dotychczasowych planów życiowych w taki sposób jak do tej pory sobie wyobrażał i być może jest zależny od pomocy bliskich – wali mu się świat.
    To, co Pani może zrobić to pomóc chłopakowi w podniesieniu samooceny. Trzeba go wspierać aktywnie w powrocie do uzyskania samodzielności, aby mógł przystosować się do życia najpierw w wykonywaniu codziennych czynności, później, aby mógł powrócić do realizacji planów zawodowych, sportu i życia towarzyskiego. Niech samodzielnie wykonuje początkowo lżejsze zadania, aby sobie poradził (bo porażka zniechęci do wykonywania jakichkolwiek zadań). Gdy zobaczy, że mimo straty nogi jest w stanie w miarę normalnie żyć i samodzielnie sobie radzić we wszystkich sferach życiowych poprawi mu się nastrój i stopniowo pojawi się akceptacja obecnej sytuacji.
    Nie pisze Pani kiedy miał miejsce wypadek. Przystosowanie pojawia się po okresie rehabilitacji, kiedy chory pragnie nauczyć się żyć jako osoba niepełnosprawna. Wtedy pacjent określa swoje usytuowanie w życiu i rozpoczyna przygotowanie do zupełnie innego funkcjonowania. Na tym etapie liczy się każdy życzliwy głos personelu, przyjaciół i wsparcie bliskich.
    Uprzedzam jednak, że to może być niełatwa droga. W razie trudności przystosowawczych może okazać się przydatne skorzystanie z psychoterapii.