Różnica wieku w związku – czy to ma znaczenie? Czy 11 lat to duża różnica wieku?

Kategoria: Partnerstwo i rodzinaRóżnica wieku w związku – czy to ma znaczenie? Czy 11 lat to duża różnica wieku?
Agata, 23 lat asked 1 rok ago

Spotykam się od jakiegoś czasu z facetem, który jest o 11 lat starszy ode mnie. On jest po 30tce, pracuje jako nauczyciel, nie ma żony ani dzieci. Kiedy się poznaliśmy miałam "motyle w brzuchu", byłam podekscytowana tą całą kwestią. Adam jest inteligentnym, wykształconym i wydaje się, ułożonym, a ponad to przystojnym facetem. Mój "problem" polega na tym, że nie do końca wiem czego on ode mnie oczekuje. Rozmawiamy ze sobą każdego dnia przez telefon, spotykamy się 2-4 razy w tygodniu. Jest nam razem dobrze, ale w podświadomości zastanawiam się czy on nie spotyka się ze mną tylko dla seksu...? Przystojny, wykształcony, dobrze sytuowany facet spotykałby się z kończącą studia dziewczyną, z zamiarem wiązania z nią przyszłości... ? Kiedy rozstałam się ze swoim chłopakiem, 3 lata temu, stwierdziłam, że potrzebuję starszego faceta, który wie czego chce od życia, dlatego też wiek Adama mi odpowiada. Choć ostatnio stwierdził, że teraz mi nie przeszkadza ta różnica wieku ale za 4 lata to będzie bardziej odczuwalne, gdy on będzie miał 38 a ja 27. Nie wiem co "siedzi" w głowie takiego faceta..

1 odpowiedzi
Katarzyna Socjolog answered 1 rok ago

Droga Agato,

Jesteś w związku z o 11 lat starszym od siebie mężczyzną, który z tego co piszesz pasuje, Tobie pod każdym względem, tj. status cywilny, pozycja społeczna, wygląd zewnętrzny itp. Zastanawiasz się tylko nad pytaniem, dla mnie osobiście bardzo ważnym, mianowicie: czego partner od Ciebie oczekuje? Moim zdaniem fundamentem każdego udanego związku jest rozmowa, świadomość tego, że w każdej sytuacji mogę liczyć na swojego partnera/partnerkę, co wiąże się w dużej mierze z naszymi oczekiwaniami wobec siebie. Czy próbowałaś rozmawiać o wspomnianych kwestiach z partnerem? Czy uczciwie powiedziałaś mu o swoich obawach, niepewności, strachu przed przyszłością? Jeśli nie, to zachęcam Ciebie gorąco do zaproszenia partnera do takiej otwartej dyskusji na temat wartości, jakie panują w Waszym związku, Waszych planach na przyszłość, o tym co jest dobre oraz o tym co chcielibyście zmienić w związku.

Tylko w ten sposób dowiesz się co ‘siedzi’ w głowie Twojego faceta oraz uzyskasz odpowiedź na nurtujące Ciebie pytania odnośnie tego, czy jesteś dla niego kimś ważnym i znaczącym w życiu. Może się okazać, że prawda będzie brutalna i bardzo przykra dla Ciebie. Wtedy pamiętaj, że nie warto kroczyć przez życie u boku mężczyzny, dla którego liczą się tylko jego doznania erotyczne. Życzę powodzenia!

Pozdrawiam,