Problemy z zaparciami

Kategoria: Dieta i odżywianieProblemy z zaparciami
eva asked 11 miesięcy ago

Witam. Od 5-ciu lat poruszam się na wózku. Jestem po porażeniu czterokończynowym. Moim największym problemem jest wypróżnianie. Potrafię nie skorzystać z toalety przez tydzień i dłużej. Dodam, że nie jadam łakoci. Ciasta, cukierki, czekolady i inne mogą dla mnie nie istnieć. Co mi dolega?

Tagi dotyczące pytania:
1 odpowiedzi
Katarzyna Haszek answered 11 miesięcy ago

Witam

O zaparciu mówimy wtedy, kiedy całkowite wypróżnienie występuje rzadziej niż 3 razy w tygodniu, a stolec oddawany jest z wysiłkiem lub jeśli między wypróżnieniami upływa więcej niż 48 godzin.

PRZYCZYNY: niedobór płynów, dieta uboga w błonnik, zmiana trybu życia lub diety, np. w podróży, siedzący tryb życia, stres, wstrzymywanie wypróżnienia z powodu hemoroidów. Przyjmowanie zbyt dużych ilości środków przeczyszczających po jakimś czasie uzależnia i w rezultacie dochodzi do spowolnienia perystaltyki jelit, niedoczynność tarczycy. Powodem mogą być także problemy neurologiczne, takie jak np. choroba Parkinsona lub stwardnienie rozsiane, cukrzyca.

Pamiętajmy o skutkach ubocznych przyjmowanych leków (głównie leków przeciwbólowych, narkotyków, leków przeciwdepresyjnych, niektórych leków moczopędnych, związków żelaza i wodorotlenku glinu, jak również leków nasercowych). Inne przyczyny to: anoreksja, bulimia, zespół jelita drażliwego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, ciąża, nowotwór jelita.

ZAPOBIEGANIE: racjonalne odżywianie ze zwiększoną podażą błonnika, dieta łatwostrawna, dostarczanie odpowiedniej ilości wody do organizmu oraz aktywność fizyczna na tyle, na ile jest ona możliwa. Proponuję również konsultację z lekarzem.

Pozdrawiam serdecznie