Partner przestał mi ufać! Jak odbudować zaufanie?

Kategoria: Partnerstwo i rodzinaPartner przestał mi ufać! Jak odbudować zaufanie?
Serena asked 10 miesięcy ago

Witam serdecznie,

W wyniku pewnych spraw (nie zdrada) mój partner oznajmił, iż stracił do mnie zaufanie. Poważnie zastanawiał się nad rozstaniem, ale poprosiłam go o szansę. Zgodził się. Jest osobą z ciężkim charakterem, dość upartą i taką, dla której zaufanie jest podstawą. Powiedział, że nie wie czy jeszcze kiedykolwiek będzie w stanie porozmawiać ze mną o czymś, co związane jest z jego emocjami. Czy jest szansa, żeby to odbudować, jeśli nie jestem pewna czy dostanę kredyt zaufania, by móc mu udowodnić, że on może zacząć mi ufać na nowo? Jeśli tak, to jak to zrobić, jak mu pokazać, że jestem z nim, po jego stronie, że może mi powiedzieć wszystko? Wiem, że nie stanie się to już i zaraz, że do tego potrzeba czasu, ale jak mu okazywać, że jestem osobą godną jego zaufania?

1 odpowiedzi
Katarzyna Socjolog answered 10 miesięcy ago

Witaj Serena,

Zaufanie to jedna z podstawowych wartości w związku między dwojgiem ludzi. Jeśli zostało ono utracone, to zawsze jest szansa, aby je odbudować. Dwoje ludzi powinno tylko tego bardzo chcieć. Pewnie będzie to proces długotrwały, ale na pewno warty przedsięwzięcia. Kochający partner zrobi wszystko, aby dać Tobie szansę. Po pierwsze postaraj się zmienić tok myślenia, nie zamartwiaj się nad swoją teraźniejszą sytuacją, zapomnij o tym, co było przyczyną utraty zaufania przez partnera, a skup się na tym jak można je odzyskać. Po drugie staraj się spędzać jak najwięcej wolnego czasu z partnerem, zaplanuj spacer, wypad do kina, przygotuj kolację, przy której będziecie mogli porozmawiać o wszystkim. Partner zobaczy w ten sposób, że Tobie na nim zależy, zostanie doceniony i powoli zacznie odbudowywać utracony do Ciebie kredyt zaufania.

Kolejnym sposobem, przyznam, że dosyć trudnym, jest napisanie listu do partnera, o tym wszystkim, co się czuje, co się zrobiło źle, z wyraźnym planem odbudowy zaufania i bycia z partnerem ‘na dobre i na złe’. W rozmowie w cztery oczy często trudno się przyznać do winy i powiedzieć o wszystkim, o czym się planowało. Napisanie listu do partnera, uwzględniającego nasze emocje, może być w tej sytuacji na prawdę świetnym rozwiązaniem. Nie bój się również powiedzieć partnerowi o tym, że jego przepraszasz za to, co zrobiłaś, że zawsze już będziesz po jego stronie. Poproś partnera na otworzenie się na nowy lepszy związek. Trzymam kciuki za Ciebie! Powodzenia!

Pozdrawiam,