Odchudzam się i nie mogę schudnąć, dlaczego?

Kategoria: Dieta i odżywianieOdchudzam się i nie mogę schudnąć, dlaczego?
alone, 15 lat asked 1 rok ago

Ja sama nie wiem, w czym tkwi problem - w psychice czy w nieodpowiedniej diecie. Próbowałam wielu diet. Stosowałam je może 2 dni. Często zajadam stres. Nie jestem głodna, a jem.

Próbowałam przejść na zdrową dietę, ale nie potrafię. Co ja mam robić? Ważę już 87 kg przy wzroście 179 cm. Jestem załamana.

Nie chcę wychodzić z domu, wstydzę się. Idę do szkoły z myślą, że znów ktoś mi zacznie docinać na ten temat. Błagam o pomoc.

1 odpowiedzi
Katarzyna Haszek answered 1 rok ago

Witaj

Zastanów się nad sytuacjami, w których jesz. Przez kilka dni poprowadź dzienniczek żywieniowy - zapisuj wszystko, co jesz oraz emocje, jakie towarzyszą konsumpcji. Zjadłaś batonika, więc zapisz, co wtedy czułaś, np. "byłam zła na koleżankę, bo"...

Następnie przeanalizuj te sytuacje i zastanów się, jak inaczej możesz zareagować. Jeśli jesz, gdy nie jesteś głodna, ale nie towarzyszy temu stres lub zdenerwowanie, to zanim sięgniesz po jedzenie, zadaj sobie pytanie: "Jestem głodna czy tylko potrzebuję odprężenia?".

Jeśli nie jesteś głodna, zajmij czymś swoją uwagę, np wyjdź na krótki spacer lub poćwicz w domu. Ćwiczenia podnoszą poziom endorfin - hormonów szczęścia, więc powinnaś poczuć się lepiej, a dodatkowo spalisz trochę kalorii.

Staraj się jadać 4-5 posiłków co 3 godziny, pij 2 litry wody dziennie, a chęć podjadania będzie mniejsza. Wyklucz słodycze, słodkie napoje, czipsy. Są to produkty, po których szybko poczujesz chęć sięgnięcia po kolejną porcję, a nie są to zdrowe i niskokaloryczne przekąski.

Pozdrawiam