Mam 12 lat i bardzo chcę schudnąć. Ważę ponad 60 kg i mierzę 163 cm.

Kategoria: Zdrowie i wychowanie dzieckaMam 12 lat i bardzo chcę schudnąć. Ważę ponad 60 kg i mierzę 163 cm.
victoria asked 4 miesiące ago

Mam na imię Victoria, mam 12 lat. Ważę ponad 60 kg i mierzę 163 cm. Staram się schudnąć, ale nie wiem, jak to zrobić. Mam z tym problemy

1 odpowiedzi
Lekarz Ogólny answered 4 miesiące ago

Wiktorio

Na siatkach centylowych (BMI - wskaźnik masy ciała) nawet nie jesteś otyła, tylko na górnej granicy normy, więc tak naprawdę wiele schudnąć nie musisz (nawet wcale). Poza tym zbyt intensywne odchudzanie się w Twoim wieku często prowadzi do jadłowstrętu psychicznego, a bezwzględnych wskazań do odchudzania nie masz, gdyż jeśli nie miesiączkujesz, to jeszcze urośniesz.

A jeśli chodzi o odchudzanie, to sprawa tylko teoretycznie jest prosta, gdyż ogólnie można powiedzieć, że należy mniej jeść i więcej się ruszać. Pamiętać jednak trzeba, że samo ograniczenie podaży kalorii (konieczna konsultacja z dietetykiem, gdyż większość wymyślnych diet jest niezdrowa lub zbyt niskokaloryczna) to za mało. 1 kg tłuszczu to 8-9 tysięcy kilokalorii i spalić to nawet intensywnym wysiłkiem fizycznym nie jest łatwo.

Np. czynności sportowo-rekreacyjne typu wolny bieg, zespołowe gry sportowe np. koszykówka, piłka nożna lub trening o umiarkowanej intensywności pozwala zużyć 12,5 kcal/min. treningu.

Stopniowany wysiłek nawet przy tej samej podaży kalorii daje najlepsze efekty.

Pozdrawiam Cię serdecznie