Jaki wybrać kierunek studiów, aby dobrze zarabiać?

Kategoria: Praca i karieraJaki wybrać kierunek studiów, aby dobrze zarabiać?
kasia0795, 18 lat asked 5 miesięcy ago

Jestem w klasie maturalnej, wybrałam sobie biologię rozszerzoną, bo chcę iść na psychologię sądowa. Niestety mam problem z biologią. Jest dość trudna, a muszę mieć dobry wynik, żeby się dostać na ten kierunek.

Nie jestem też w 100 procentach pewna co do kierunku. Wydaje mi się ciekawy. Nie wiem, co bym mogła robić w życiu. Wiele rzeczy mnie interesuje, ale jak chcę coś wybrać, to nie myślę o moich zainteresowaniach na dłuższą metę. Bardzo proszę o pomoc.

Tagi dotyczące pytania:
1 odpowiedzi
Anna Coach answered 5 miesięcy ago

Witaj
Wiele razy odpowiadałam już na podobne pytania, więc zdaję sobie sprawę z faktu, że decyzja przed wyborem studiów osoby w Twoim wieku nie jest łatwa.
Co więcej, nie jesteś też pewna, co byś chciała robić w życiu, jaką rolę pełnić i jaki zawód wykonywać. Nie martw się, bo zapewne nie jesteś jedyna ze swoim problemem w swoim środowisku społecznym.
Od czego zacząć? Przede wszystkim zastanów się nad tym, co Cię kręci, do czego masz pasję, co Cię interesuje. Chciałabym, abyś odwołała się w swoich przemyśleniach do poniższych pytań i odpowiedziała sobie na nie bardzo szczerze:
Co chcę osiągnąć w życiu?
Co mnie ekscytuje?
Co mnie pasjonuje/co kocham robić?
Gdzie chciałbym swoje pasje realizować?
Kto ma mi w ich realizacji towarzyszyć?
Jaki wpływ chciałbym wywrzeć na innych, realizując swoje cele i pasje?
Polecam również rozwiązać kilka testów kompetencji zawodowych, które znajdziesz w Internecie. Pomogą Ci one nakreślić osobowość zawodową i Twoje zainteresowania. Wybór studiów powinien być powiązany z Twoim zamiłowaniem i pasją do tego czegoś. Często sama ciekawość, tak jak w Twoim przypadku nie wystarczy.
Warto też spotkać się z doradcą zawodowym, bądź też coachem kariery, który przy pomocy specjalistycznych narzędzi, metod i technik pomoże Ci określić kierunek Twojej ścieżki zawodowej.
Daj sobie troszkę czasu, a zapewne wszystko pomyślnie się ułoży. Trzymam kciuki za podjęcie dobrej decyzji. Powodzenia!