Jak zwalczyć nieprzyjemny zapach z ust?

Kategoria: Zdrowie i kondycjaJak zwalczyć nieprzyjemny zapach z ust?
Aninka asked 1 rok ago

Witam

Od kilku lat zmagam się z uczuciem guli w gardle. Kiedyś występowało to sporadycznie i nie było tak uciążliwe, dziś jest problemem. Nie mam powiększonych migdałów. Uczucie to porównuję do posiadania pęku włosów w gardle. Odkąd problem ten nasilił się, mam nieprzyjemny zapach z ust, który jest intensywniejszy przy spożywaniu produktów mlecznych.

Płuczę gardło wodą z solą, wodą z propolisem oraz ziołowymi płukankami, lecz mam wrażenie, że to nic nie pomaga, ponieważ takowe specyfiki nawet tam nie sięgają.

Dodam jeszcze, że 2 lata temu wykryto u mnie niedoczynność tarczycy, przyjmuję leki. Czy to ma związek z niedoczynnością tarczycy? Pozdrawiam

1 odpowiedzi
Adam Adamek answered 1 rok ago

Szanowna Pani

Teoretycznie to może mieć związek z niedoczynnością tarczycy, gdy ta jest powiększona i może uciskać na przełyk. Może to być także związane z jakąś patologią przełyku np. w przebiegu choroby refluksowej.

Wskazane by było zasięgnięcie opinii gastrologa i ewentualnie wykonania gastroskopii oraz pH-metrii (badania oceniającego obecność i nasilenie refluksu). Po wykluczeniu zmian w przełyku/żołądku można też myśleć o przyczynach psychogennych, ale to na samym końcu wszelkich rozważań.

Pozdrawiam