Jak zbudować wiatę samochodową?

Kategoria: Dom i wokół domuJak zbudować wiatę samochodową?
Domownik asked 1 rok ago
Wiaty z drewna zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju. W krótkich słowach opiszemy, jak zbudować taką wiatę samemu.
  1. Przygotowanie gruntu. Powierzchnia na której znajdzie się wiata musi być równa. Idealnie, jeśli drewno ma kontakt z gruntem niewybrukowanym. W przypadku gdy chcemy zbudować wiatę na gruncie na którym znajduje się już bruk, w planie uwzględnić musimy również wysokość bruku (tzn. o ile wyżej stać będą słupki z powodu że są oparte na gruncie). Pamiętajmy również o lokalnych przepisach – niejednokrotnie, dany urząd budowlany ustala minimalne odstępy i granice między słupkami
  2. Stawianie konstrukcji. Pierwsza czynność jaką musimy wykonać to postawienie słupków. Wbijamy paliki w ziemię, a następnie naprężamy sznurek celem określenia kierunku wzdłużnego słupków. Przy ustalaniu odległości między słupkami pamiętajmy o ewentualnym nachyleniu terenu, które również wpływa na odległość. Nie zapominajmy, żeby budowę równoległego rzędu rozpocząć dopiero, gdy zakończymy budowę pierwszego rzędu. W przeciwnym wypadku ryzykujemy niewłaściwe ustawienie całej konstrukcji.
  3. Ustawienie belki siodłowej. Belka siodłowa jest to element który zapewnia stabilność dachu. Jak ją ustawić? Pamiętajmy, by belki siodłowe stykały się w środkowym punkcie środkowego słupka. To jest niezbędne by konstrukcja trzymała się solidnie. Zanim jednak położymy tę belkę, warto upewnić się czy słupki stoją prosto.
  4. Ułożenie wiązarów. Więzar to jeden z podstawowych elementów konstrukcji dachu. Służy on do neutralizacji obciążenia i przenoszenia go na słupy. Aby właściwie ustawić więzar, zadbajmy o to, by właściwie przywiązać je do słupów – najlepiej za pomocą łat.
  5. Deski fazowane. Następny krok to przymocowanie desek fazowanych do więzarów. Jak to zrobić? Staramy się dopasować deski do więzarów. Następnie, przybijamy je za pomocą gwoździ – pamiętajmy, by dokładnie je przybić. Deski to miejsce na którym później będziemy kładli pokrycie dachowe (najpewniej papę.)
  6. Deski czołowe. Nawiercamy deski by zrobić miejsce dla śrub. Śruby służą do połączenia z wiązarami.
  7. GOTOWE – efekt jest taki jak na zdjęciu:
Tagi dotyczące pytania: