Jak zachowuje się toksyczna teściowa? Moja teściowa jest toksyczna, jak sobie z nią poradzić?

Kategoria: Partnerstwo i rodzinaJak zachowuje się toksyczna teściowa? Moja teściowa jest toksyczna, jak sobie z nią poradzić?
gosiaczek1031 asked 3 miesiące ago

Witam.

Mam problem z teściową. Jest strasznie fałszywa. Jak ją odwiedzimy z mężem to jest taka milutka, że prawie by dała gwiazdkę z nieba, a wystarczy, że się wyjdzie za drzwi to od razu obgaduje i jeszcze wymyśla bzdury. Już nie raz słyszałam jak obgadywała swoją rodzinę, nawet swoją matkę i dzieci! Jest to trochę przykre, bo wolałabym, żeby mi powiedziała prosto w oczy co jej nie pasuje. Kiedyś dowiedziałam się, że obgadywała moją rodzinę. Powiedziałam to mężowi, a on jej, to się popłakała, że ona nic nie mówiła i wyparła się wszystkiego. A najgorsze jest to, że mój mąż tego nie widzi i nie może zrozumieć dlaczego nie mam ochoty jej widzieć i nie chcę tam jeździć i jeszcze jak pojedzie tam sam lub rozmawia z nią przez telefon to zazwyczaj później się do mnie nie odzywa i zachowuje się tak, jakbym zrobiła coś strasznego. Ale to jeszcze nie wszystko. Mamy 8-miesięcznego synka, a ona cały czas gada, że ona tak za nim tęskni i ma żal, że jej wnuka nie przywiozę, ale jak mąż miał urlop i kiedyś chciał po nią pojechać i przywieźć do nas to powiedziała, że jest za gorąco (to było w lato), i że jest zmęczona. A jak już się zjawi to posiedzi max. godzinę i leci, a nie pracuje. Siedzi cały dzień w domu, więc ma czas na odwiedziny. A poza tym, mają samochód i autobusy też kursują, więc można przyjechać. Ale ona cały czas ma do mnie pretensje i wzbudza w moim mężu poczucie winy, że ona nie widzi wnuka i jest taka pokrzywdzona, tyle że jeśli byłaby naprawdę szczera to na pewno bym częściej tam jeździła. Ja po prostu mam do niej żal, bo nigdy nic złego jej nie zrobiłam, a ona oczernia mnie i moją rodzinę!

Proszę o radę, co z tym zrobić, bo nie chciałabym, żeby przez nią moje małżeństwo się rozpadło...

1 odpowiedzi
Katarzyna Socjolog answered 3 miesiące ago

Drogi Gosiaczku,

Sytuacja, o której piszesz na pewno jest dla Ciebie bardzo ciężka i frustrująca. Ja osobiście widzę tutaj jedno rozwiązanie. Mianowicie, jest to otwarta i szczera rozmowa z Twoim mężem. Nie może być tak, że przez ‘widzimisię’ Twojej teściowej, harmonogram życia Twojej rodziny jest naruszony i panuje w nim ciągły stres. Nie bój się podjąć rozmowy z małżonkiem i powiedzieć mu o tym, co Ciebie boli i rani, ponieważ to właśnie w nim powinnaś mieć największe wsparcie. Jeśli mąż Ciebie kocha i szanuje, Twoje małżeństwo na pewno nie rozpadnie się!

Przygotuj sobie kilka przykładów sytuacji z przeszłości, w których Twoja teściowa oczerniła Ciebie i Twoją rodzinę i przedstaw je mężowi. Wyjaśnij mu, że bardzo szanujesz jego matkę, ale nie możesz sobie pozwolić na to, co ona wyprawia z Waszym życiem. Obiecaj mężowi, że jesteś gotowa poprawić swoje stosunki z teściową oraz częściej ją odwiedzać wraz z synkiem, pod warunkiem, że ona zmieni swój stosunek do Ciebie. Zaproponuj mężowi również wspólna wizytę w poradni rodzinnej czy też terapię rodzinną.

Jeśli masz w sobie na tyle siły i odwagi, może warto przeprowadzić podobną rozmowę z teściową. Wagą jest przecież dobro Twojego małżeństwa. W trakcie rozmowy daj do zrozumienia teściowej, że liczysz się z jej zdaniem, że ją szanujesz, tylko nie możesz się zgodzić na totalny brak szacunku i jej oszczerstwa w stosunku do Twojej osoby. Wytłumacz matce Twojego męża, że byłoby Tobie łatwiej, aby to ona przyjeżdżała do Was w odwiedziny z racji tego, że nie pracuje i siedzi w domu. Zapewnij teściową, że szczęście Twojej rodziny jest dla Ciebie najważniejsze jak również to, że liczą się dla Ciebie jej kontakty z wnukiem. Poproś teściową o więcej wyrozumiałości, miłości i ciepła w stosunku do Twojej osoby. Mam nadzieję, że wszystko się ułoży, a topór wojenny z teściową zostanie zakopany.

Pozdrawiam,