Jak wybrać wagę łazienkową?

Kategoria: Dom i wokół domuJak wybrać wagę łazienkową?
Domownik asked 11 miesięcy ago

Szybki przyrost lub utrata wagi może świadczyć o chorobie, oraz często o nie najlepszej kondycji ogólnej organizmu. Dlatego warto mieć w łazience „pomocnika” – wagę, która umożliwi codzienne kontrolowanie ciężaru ciała.

Parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie wagi łazienkowej jest na pewno dokładność pomiarów. W zależności od modelu urządzenia może być różna.

W wagach mechanicznych pomiar wskazywany jest przez ruchomą wskazówkę. Przy takim urządzeniu dokładność pomiaru wynosi ok. 0,5 kg. Uciążliwa może być konieczność wyzerowywania przed każdym ważeniem, aby pomiar był dokładniejszy. Służy do tego pokrętło przy liczniku, za pomocą którego przestawiamy wskazówkę, aby wskazywała dokładnie 0. Dobrą wagę mechaniczną kupisz już za 30zł.

Dokładniejsze są wagi elektroniczne, wynik pomiaru zazwyczaj wskazywany jest na wyświetlaczu, a dokładność wynosi ok. 50 g. Licznik zeruje się automatycznie, sam też wyłącza się po jakimś czasie po użytkowaniu, a włącza się specjalnym przyciskiem lub przez postawienie stopy na wadze, dlatego nie ma potrzeby majsterkować przy liczniku. Niektóre modele wag posiadają pamięć do zapisu wyników (od 2 do 12 wyników) oraz do zapisu użytkowników (do 10 użytkowników) – to ułatwia sprawę np. przy diecie. Przy tego typu wadze warto zwrócić uwagę czy posiada on wskaźnik zużycia baterii, na słabych bateriach pomiary mogą być niedokładne. Dobrze byłoby sprawdzić na jakich bateriach urządzenie działa i kupić komplet na zapas – nigdy nie wiadomo kiedy się wyczerpią. Dodatkowe funkcje w elektronicznych wagach to np. pomiar tkanki tłuszczowej, pomiar zawartości wody w organizmie, pomiar masy mięśni i kalorii, pomiar masy kostnej, pilot. Wagę elektroniczną kupisz już za ok. 60zł, z dodatkowymi funkcjami cena może wzrosnąć nawet do kilkuset złotych.

Niezależnie czy wybierzesz wagę mechaniczną czy elektroniczną ważne jest, aby sprawdzić jakie jest jej maksymalne obciążenie (zazwyczaj do 150 kg), zwłaszcza jeżeli w rodzinie są osoby otyłe.

Sprawdź też w jakich jednostkach jest podawany pomiar w kilogramach czy może w funtach.

Gabaryty urządzenia dobierz według upodobań i kształtu stopy – jeśli masz dużą stopę waga powinna być większa, abyś mógł wygodnie i stabilnie na niej stać.

Obecnie wagi dostępne są w różnych kolorach i wzorach, wybierz taką jaka pasuje do kolorystyki Twojej łazienki. Co do platformy – może być z drewna, ze szkła, ze stali itp., tutaj ważne jest, żeby powierzchnia była antypoślizgowa. Tak samo z podstawką lub nóżkami wagi – muszą one być mocne i stabilnie stać na podłożu np. na kafelkach.

Tagi dotyczące pytania: