Chrupiące, zarumienione kromki są idealne na szybkie śniadanie. Podpieczone wyskakują z tostera, odrobina masła, dżemu lub szynki, do tego kubek ciepłej, zielonej herbaty i w trzy minuty śniadanie gotowe. Tylko jak wybrać dobry toster, na co zwrócić uwagę kupując taką maszynkę? Od mocy tostera zależy, w jak szybkim czasie gotowe będą grzanki. Im większa moc tym szybciej zjemy tosty. Tylko, że urządzenie z większą mocą wpłynie też na zwiększenie się kwoty na rachunku za prąd. Moc takiego urządzenia może wynosić od 750 do 1200W. Najlepszym rozwiązaniem byłaby dodatkowa funkcja regulacji - w postaci pokrętła, którym można regulować moc grzałki tostera, czyli intensywność opiekania. W ten sposób delikatne pieczywo typu bagietka nie przypali się, a twardy chleb będzie przyjemnie chrupki.
Standardowy toster ma dwie szczeliny, czyli zrobimy za jednym zamachem dwie grzanki. Inny model tostera to taki z jedną dłuższą szczeliną i tu też zmieszczą się dwie kromki pieczywa tostowego lub duża kromka zwykłego tradycyjnego chleba. Istnieją też tostery, w których na raz można przyrządzić cztery kromki, ale te już mają wyższą cenę.
Dodatkowo, jeśli urządzenie posiada ruszt, będzie można odświeżyć wczorajszą bułkę lub zaserwować gorące rogaliki.
Przycisk „stop” lub timer umożliwi zatrzymanie opiekania w jakiej chwili zechcesz.
Dobrze byłoby tez gdyby toster miał funkcję samo-wyłączania w przypadku przegrzania lub gdyby np.: nam spadł albo się przewrócił. Bardzo przydatna funkcja zwłaszcza gdy w domu są dzieci.
Jeśli mrozisz zapasy pieczywa w zamrażarce, to odpowiedni byłby toster z funkcją rozmrażania.
Zazwyczaj każdy toster jest wyposażony w tackę na okruchy (przymocowana od spodu wysuwana szuflada) – to zdecydowanie ułatwia czyszczenie. Przed zakupem upewnij się ,że i Twój model taką tackę posiada, w innym razie będzie trzeba go rozkręcać żeby umyć w środku. Antypoślizgowe nóżki to też ważna sprawa – trzymają one toster w jednym miejscu, jest on wtedy stabilny i nie przemieszcza się po blacie kuchennym.
Zwróć uwagę na długość kabla i czy jest na niego schowek (szufladka w tosterze), to ułatwia sprawę jeśli toster chowasz do szafki.
Kolor, kształt i gabaryty zależą w zasadzie tylko od Twoich upodobań. Warto jednak upewnić się, że obudowa jest termoizolowana – obudowy ze stali nierdzewnej mogą się szybko nagrzać i wówczas wystąpi ryzyko poparzenia, dlatego bezpieczniej pozostać przy plastiku. Dodatkowym plusem jest też tutaj cena – toster z plastiku jest po prostu tańszy.
Wszystkie dodatkowe funkcje mają wpływ na cenę. Prosty toster kupisz nawet za 40zł, model z bajerami to wydatek nawet ok. 1000zł.
Please login or Register to submit your answer