Jak podjąć dobrą decyzję w sprawie zmiany pracy?

Kategoria: Praca i karieraJak podjąć dobrą decyzję w sprawie zmiany pracy?
Magdalena asked 2 lata ago

Witam

Noszę się z zamiarem zmiany pracy. Ta, w której jestem teraz, jest dla mnie bezpieczna. Znam swoje obowiązki, daję radę i wiem, że pracodawcy są ze mnie zadowoleni.

Dobrze się czuję w zespole, jestem lubiana przez szefów i kolegów. Jestem zadowolona z zarobków. Czuję jednak, że się nie rozwijam, że praktycznie stoję w miejscu. Otrzymałam propozycję przejścia do innej firmy, w której miałabym perspektywę rozwoju zawodowego. To dla mnie szansa.

Mam kilka dni na podjęcie decyzji. Sęk w tym, że nowa praca stawia duże wymagania. Zaczyna mnie zjadać lęk, że sobie nie poradzę i boję się, że ze strachu zrezygnuję. Nie wiem, co robić. Czy jest jakiś sposób, aby podjąć właściwą decyzję?

Tagi dotyczące pytania:
1 odpowiedzi
Anna Coach answered 2 lata ago

Nie mogę ci doradzić, co konkretnie masz zrobić, bo to wyłącznie twój wybór. Mogę jednak podpowiedzieć ci, w jaki sposób przeanalizować sytuację.

Zadaj sobie pytanie:

  • jakie są moje potrzeby w pracy - wypisz je (na przykład: potrzeba rozwoju, bezpieczeństwa finansowego, prestiżu, wyzwań, szacunku, bycia docenianym)
  • w jakim stopniu potrzeby te są zaspokojone w obecnej pracy (w skali od 1 do 10) - co mogę zrobić, aby zwiększyć poziom zaspokojenia moich potrzeb.

Zawsze warto zastanowić się, czy twoja sytuacja w obecnym miejscu pracy może się korzystnie zmienić.

Jeśli nie ma takiej możliwości, a ty zdajesz sobie sprawę, że niespełnione potrzeby pogłębiają frustrację, poznaj swoje motywacje:

  • co sprawia, że obawiam się zmiany. Z jakiego powodu zastanawiam się nad pozostaniem w pracy, która mnie nie satysfakcjonuje?

Zwróć uwagę, że część tych motywów to także twoje potrzeby, np. bycie odpowiedzialną, akceptowaną w środowisku, lojalną wobec innych, poczucie bezpieczeństwa materialnego, itp.

  • ustaw te przyczyny według ich ważności dla ciebie - zastanów się, jak możesz wyjść z frustrującego układu bez zaprzeczania temu, w co wierzysz i czego potrzebujesz, np. jak możesz nadal czuć się lojalna, mimo że opuszczasz miejsce pracy i osoby, które cię lubią; jak możesz zapewnić sobie bezpieczeństwo materialne, itp.

  • Zastanów się, które z twoich motywacji wynikają z ograniczających cię przekonań, np. z wysokiego stołka łatwo spaść; kto mierzy za wysoko, chybia celu; stabilizacja jest lepsza niż ryzyko, itp.
  • zadaj sobie pytanie, jaką cenę płacisz za utrzymywanie tych przekonań, np. nie podejmując ryzyka nie dam sobie szansy na większą niezależność, na sukces i satysfakcję.

  • Zrób zestawienie pozytywnych motywacji, które pomogą ci:

    Np. zyskam perspektywę rozwoju, wzmocnię poczucie własnej wartości, zmiana jest dla mnie szansą na większy prestiż zawodowy, będę lepiej zarabiać, zacznę spełniać swoje marzenia.

Świetnie wiem, że zmiana pracy często łączy się z obawami. Jednak wgląd w sytuację oraz świadomość posiadania wyboru to najkrótsza droga do tego, by wybrać dobrze.

Życzę ci sukcesów