Jak odbudować związek po zdradzie?

Kategoria: Psychika i emocjeJak odbudować związek po zdradzie?
Aneta asked 1 rok ago
Zostałam zdradzona, dowiedziałam się o tym w dniu, kiedy zrobiłam test ciążowy i okazał się pozytywny. Mamy wspólny dom, dziecko, zostałam z nim. Obiecał, że więcej tego nie zrobi, zawsze chciał mieć rodzinę, jego rodzice rozwiedli się. Dba o mnie, mogę wszystko sprawdzać. Jednak boje się cały czas, bo nadal go kocham... Wracają obrazy tego co widziałam i czytałam, jak przed tym uciec... jak żyć? To nadal boli, a minęły 2 lata. Nienawidzę kobiet po tym wszystkim. Dopiero teraz widzę, jaki ten świat jest popsuty...
1 odpowiedzi
Best Answer
Paulina Koziej answered 1 rok ago
    Witam Panią,
    Minęło trochę czasu od momentu zdrady, czy zauważyła Pani zmianę zachowania u swojego męża, czy sprawia wrażenie człowieka, który po zdradzie zaangażował się w Panią, dziecko, zmienił się, bo zrozumiał, jaką wartością w życiu dla niego jesteście? Jeśli zauważyła pozytywne zmiany w postawie męża, to problem zdrady tkwi w Pani głowie.
Zdrada jest bardzo boleśnie i w ogromnej krzywdzie przeżywana prze zdradzonego partnera. Kobieta traci pewność siebie, obwinia się, czy tak jak Pani przelewa też złość i wrogość na inne kobiety. Bywa, że wypatruje rywalek i notorycznie patrzy na "ręce" partnera.
    Zdrada często jest problemem znajdującym sie jedynie na czubku góry problemów kobiety związanych z jej relacją z partnerem, poczuciem braku bliskości w związku, czy trudnościami w zbliżeniu się do męża, długoletnimi konfliktami z tą samą płcią (np.matką), zaniżonej pewności siebie i poczucia niepełnej swojej kobiecości. Nie byłoby dobrze, gdyby pozostała Pani przy mężu ze względu na dziecko. Dziecko taką sytuację poświęcenia matki odbiera jako nadmiarowy prezent i czuje się odpowiedzialne za relację rodziców (bo gdyby nie ono być może rodzice nie byliby ze sobą).
    Zdrada nie zawsze jest końcem relacji. Może być momentem, w którym trzeba dokonać radykalnych zmian w relacji by ponownie między partnerami pojawiała się miłość, zainteresowanie, szacunek, zaufanie, dbałość o siebie i swe potrzeby. Zdrada męża jest jego ciężarem, który z pokorą, ale nie z poniżeniem musi dźwigać w swoim życiu.Nie Pani zadaniem jest jego z tego rozliczać, czy wiecznie oczekiwać zadośćuczynień.
    Emocje ludzkie rzadko kiedy podlegają rozsądkowi i czasami irracjonalnie trzymamy się lub wprowadzamy się w stany emocjonalne, które logicznie nie służą nam ale odtwarzają emocje, które z jakiś przyczyn są nam bliskie. Te emocje wcale nie muszą być pozytywne. Jeśli w dzieciństwie często doświadczaliśmy krzywdy, poczucia zranienia i zrodziło się w nas przekonanie, że świat wobec nas okrutnie postępuje a my jesteśmy bezbronni wobec niego, to w życiu dorosłym sami możemy nieświadomie prowokować sytuacje w których ponownie będziemy się podobnie czuć tak jak wtedy gdy byliśmy dziećmi. Doświadczamy lęku, bezradności, zranienia i i samotności.Aby móc zrozumieć te mechanizmy często musimy zagłębić się we własne obszary pamięci i skrytych emocji i przepracować to co nas w środku męczy. Samemu jest niekiedy zbyt trudno uporać się z duchami przeszłości dlatego w takich momentach warto skorzystać z profesjonalnej pomocy psychoterapeuty.