W tym temacie zajmiemy się konserwacją pędzli. Dzięki kilku poradom dowiesz się jak przywrócić im dawną świetność, oczyścić z zaschniętej farby i przechowywać, aby służyły przez długi czas. W ten sposób unikniesz częstego kupowania nowych sztuk, a i komfort pracy będzie dużo większy. Bo dobrze przygotowane narzędzia to podstawa każdego remontu.
- Każdy nowy pędzel, przed użyciem, należy opłukać, przeczesać grzebieniem lub przesunąć kilka razy po brzegu stołu, aby usunąć z niego luźne włoski i inne zabrudzenia.
- Pędzle z zaschniętą na nich farbą wstawiamy na pół godziny do gorącej wody z octem (pół na pół). Po tym czasie dokładnie płuczemy go w wodzie (możne być z mydłem) i odstawiamy do wyschnięcia.
- Pędzle, w których włosie zesztywniało, będą nierównomiernie nakładały farbę, co sprzyja powstawaniu smug. Aby tego uniknąć wcieramy w ich włoski odrobinę wazeliny, a przed użyciem płuczemy w terpentynie lub rozcieńczalniku. Natomiast żeby uniknąć sztywnieniu pędzla, po użyciu i wyczyszczeniu, zamocz go na chwilę w wodzie ze zmiękczaczem do tkanin.
- Podczas malowania staraj się nie moczyć całego włosia w farbie, gdyż może to utrudnić jej równomierne nakładanie, a także zachlapać całą okolicę. Do prawidłowego malowania wystarczy zamoczyć połowę włosia. Ponadto, jeśli pędzel gubi włosy, to należy je od razu ściągać z malowanej powierzchni. Jeżeli zaschną, to będą widoczne i, co prawda, dadzą sie usunąć, ale wraz z odrobiną farby.
- Pędzle myjemy od razu po malowaniu, aby nie zdążyły przyschnąć. Inaczej sprawa wygląda, kiedy malujemy farbą olejną i musimy przerwać na parę godzin (np. na noc). Wtedy wystarczy owinąć taki pędzel folią spożywczą lub włożyć go do foliówki i zawiązać na trzonku, aby do włosia nie dostawało się świeże powietrze. Ewentualnie można włożyć go do naczynia z wodą, ale tak aby nie sięgała ona trzonka, gdy ten jest drewniany, ponieważ może pęknąć.
- Po używaniu zwykłych farb akrylowych i lateksowych pędzle wystarczy oczyścić pod bieżącą wodą, aż przestanie się ona barwić. Na trudniejsze zabrudzenia używamy wody z mydłem lub rozpuszczalnika. W przypadku farb olejnych zostawiamy pędzel na kilka godzin w gorącej wodzie z amoniakiem (pół na pół) lub octem (również pół na pół), a potem płuczemy. Z kolei po lakierze i pokoście lepiej czyścić go w nafcie, terpentynie lub amoniaku.
- Czyszcząc za pomocą rozpuszczalnika najlepiej nalać go trochę do słoika i w nim oczyścić pędzel. W ten sposób pędzel będzie czysty, a po zamknięciu słoika i odstawieniu go na parę dni, farba wytrąci się na dnie słoika, co pozwoli zlać znad niej rozpuszczalnik i ponownie go użyć w przyszłości.
- Pędzle należy przechowywać w pozycji wiszącej. Każdy z nich powinien mieć w trzonku małą dziurkę, która jest przeznaczona właśnie do tego zadania. Dzięki temu unikniemy odkształcenia włosia, wpływającego na nierówne malowanie i „wyjeżdżanie” poza wyznaczone linie.
Please login or Register to submit your answer