Jak czyścić płytki ceramiczne (kafelki)?

Kategoria: Dom i wokół domuJak czyścić płytki ceramiczne (kafelki)?
Domownik asked 4 miesiące ago
Na półkach sklepowych możemy znaleźć wiele różnych detergentów, które pomogą nam wyczyścić kafelki zarówno w kuchni, jak i w łazience. Niestety te tańsze są mało skuteczne, a na te droższe nie każdy może sobie pozwolić. Poza tym nie wszyscy lubią stosować chemiczne środki. Dlatego zanim sięgniemy po gotowe specyfiki, warto skorzystać z kilku sprawdzonych, domowych sposobów na przywrócenie kafelkom dawnego blasku. Do takich należą:
Ocet
Jak powszechnie wiadomo ocet to jeden z najlepszych i najmniej szkodliwych środków czyszczących. Idealnie sprawdzi się także podczas czyszczenia płytek. Wystarczy zamoczyć w nim szmatkę i przecierać zabrudzenia, aby te po chwili zniknęły. Poradzi sobie z kurzem, zaciekami, kamieniem, a nawet tłustymi plamami, ale w tym ostatnim wypadku należy go nieco podgrzać, dla uzyskania lepszego efektu. Po takim zabiegu kafelki będą błyszczeć jak lakierki na pierwszą komunię. Nawet zwykłe przecieranie mokrą szmatką da dobre rezultaty, jeśli dodamy do niej odrobinę octu (w proporcji 1 część octu na 10 części wody).
Soda
Woda z mydłem i odrobiną sody oczyszczonej sprawdzi się bardzo dobrze przy łatwiejszych do usunięcia zanieczyszczeniach. Po czyszczeniu należy spłukać płytki zwykłą wodą.
Mydło
Aby pokryć kafelki cienką warstwą ochronną, która zapobiegnie osadzaniu się kamienia i nada im ładny wygląd, należy przecierać miękką szmatką szare mydło, a następnie polerować nią płytki. Podobny efekt uzyskamy stosując emulsje do polerowania kafelków.
Salmiak
Salmiak, czyli chlorek amonu, który można kupić w aptekach, sklepach chemicznych lub przez Internet, nadaje się do czyszczenia kafelków nieco już zmatowiałych od starości. Po rozpuszczeniu go w wodzie (proporcje dobieramy testowo, zaczynając od łyżki salmiaku na pół litra wody i zwiększając stężenie, gdyby płytki nadal były „sfatygowane”), maczamy w nim gazetę lub irchę i przecieramy kafelki. Po czyszczeniu odzyskają one dawny blask.
Tagi dotyczące pytania: