Ile czasu alkohol utrzymuje się w mleku matki? Jak długo po spożyciu alkoholu nie można karmić piersią?

Kategoria: Dieta i odżywianieIle czasu alkohol utrzymuje się w mleku matki? Jak długo po spożyciu alkoholu nie można karmić piersią?
Kobieta asked 11 miesięcy ago

Witam,Nurtuje mnie jedna sprawa. Chciałabym się dowiedzieć, jak długo powinno się odczekać po wypiciu drinka, by móc nakarmić dziecko piersią? Czy inaczej jest z papierosami?

1 odpowiedzi
Katarzyna Haszek answered 11 miesięcy ago

Witam serdecznie!

Zacznę od tego, że picie alkoholu w okresie karmienia piersią jest zabronione! Alkohol jest toksyczny dla rozwijającego się niemowlęcia. Fakt ten ma szczególne znaczenie w pierwszych miesiącach laktacji. Należy sobie uświadomić, że alkohol bardzo łatwo przenika do mleka mamy, a następnie do organizmu dziecka. Już po około pół godziny alkohol we krwi dziecka osiąga maksymalne stężenie! Dziecko nie posiada wykształconych mechanizmów ani enzymów, które pozwoliłyby na bezpieczny metabolizm alkoholu. Dlatego jego spożywanie przez karmiące mamy powoduje zaburzenia wzrostu, wagi u dzieci oraz nieprawidłowy rozwój umysłowy. Czy warto?

Wysokoprocentowe alkohole są zabronione. Okazjonalnie, naprawdę rzadko, można sobie pozwolić na szklankę piwa lub tzw. lampkę wina - po wypiciu małej dawki alkoholu, karmienie można rozpocząć najwcześniej po 3 godzinach. Z papierosami jest podobnie, jeśli Ty palisz, to pali również Twoje dziecko - nikotyna przechodzi z łatwością do mleka kobiecego. Nie tylko powoduje zaburzenia snu malucha, ale też wpływa negatywnie na jego rozwój psychomotoryczny. Jeśli chcesz być dobrą mamą - nie warto tego robić!