Dziecko przyłapało nas w sytuacji intymnej – Jak rozmawiać z dzieckiem?

Kategoria: Psychika i emocjeDziecko przyłapało nas w sytuacji intymnej – Jak rozmawiać z dzieckiem?
Daria asked 1 rok ago
Nasza 9–letnia córka przyłapała mnie i męża w sytuacji intymnej, od tego czasu ma problemy ze spaniem i stała się bardzo nerwowa. Co zrobić? Czy iść z nią do psychologa?
1 odpowiedzi
Paulina Koziej answered 1 rok ago
    Witam.
    Jeśli faktycznie jej nerwowość wynika z tego niefortunnego zajścia, to musi być to szalenie wrażliwe dziecko! Mam wrażenie, że w dzisiejszych czasach dzieci w wieku dziewięciu lat wiedzą, co nieco, na temat seksu, sytuacji intymnych, tego, co się dzieje między kobietami, a mężczyznami kiedy są dorośli. A jeśli nie wiedzą ,to sporo się domyślają. I to bez względu na to, czy my, jako rodzice, tego chcemy czy nie. Media, szkoła, koleżanki i koledzy dają przekaz, którego nie kontrolujemy. Być może to nie sam fakt „zaskoczenia Was” ale Wasze przerażenie, zażenowanie i przesadna reakcja lub niezrozumienie całej sytuacji zrobiło na niej takie wrażenie? Może pobudziło w niej ukryte dotąd myśli, emocje i odczucia, których nie rozumie i które ją drażnią?
    Może wzbudziło się biologiczne pobudzenie erotyczne, które, choć nie lubimy tego przyznawać, drzemie i w naszych dzieciach? Na początek, to raczej Ty powinnaś się zmierzyć z tą sytuacją. Nie oddawałabym całej sprawy w ręce obcej osoby. Porozmawiaj z córką szczerze, zareaguj na jej pytania i wątpliwości. Wytłumacz, jak normalną sprawą jest seks między ludźmi, którzy są w związkach. Że czasem wygląda to dziwnie i zaskakująco, ale jest zwykłe i przyjemne, że może być wyrazem miłości i bliskości między dorosłymi.
    Nie przejmuj się ewentualnym odrzuceniem lub nawet oznakami obrzydzenia, bo dopuszczenie do świadomości seksu między rodzicami zazwyczaj budzi w nas ambiwalentne uczucia. Oczywiście jeśli sama absolutnie nie czujesz się na siłach tego zrobić, a objawy u córki będą się nasilać, to wtedy wizyta u dobrego psychologa dziecięcego będzie potrzebna. Ale to będzie sygnał, że i ty w kwestii akceptacji fizycznej strony związku masz coś do zrobienia.
    Pozdrawiam,