Dieta na wzdęty brzuch

Kategoria: Dieta i odżywianieDieta na wzdęty brzuch
Agata asked 11 miesięcy ago

Witam!Od jakiegoś czasu często miewam wzdęty brzuch. Wystarczy, że coś zjem (mało istotne co) i już przypominam napompowany balon. Bardzo mnie to krępuje, staram się jeść wtedy, kiedy wiem, że już z nikim się nie spotkam i nigdzie nie wychodzę, ale zdaję sobie sprawę, że to prowadzi donikąd. Co mogę zrobić, oprócz trzymania się standardowej \"zdrowej diety\" i zwiększenia ilości spożywanego błonnika?

1 odpowiedzi
Katarzyna Haszek answered 11 miesięcy ago

Witam!

Aby uniknąć problemów trawiennych, w tym wzdęć, zaleca się spożywanie 5-6 niezbyt obfitych posiłków dziennie, o stałych porach i bez przejadania się. Posiłek należy jeść w spokoju, unikając "połykania powietrza" przy jedzeniu. Do produktów wzdymających, których spożycie, w takich przypadkach należy ograniczać, należą przede wszystkim: kapusta, kalafior, szpinak, brokuły, brukselka, cebula, rośliny strączkowe, takie jak: fasola, groch, soczewica oraz produkty z dużą zawartością fruktozy, np. gruszki czy jabłka.

Zalecam jedzenie warzyw gotowanych na parze.

Należy wyeliminować spożycie napojów gazowanych, które w większych ilościach powodują ból brzucha z uczuciem przepełnienia po spożyciu oraz wzdęcia. Z napojów należy wybierać: herbatę, kawę zbożową, kawę naturalną - jeśli nie ma przeciwwskazań, soki owocowe oraz warzywne, herbaty ziołowe, wywar z mięty lub kopru włoskiego oraz wodę mineralną niegazowaną.