Czy stres utrudnia zajście w ciążę?

Kategoria: Psychika i emocjeCzy stres utrudnia zajście w ciążę?
Anka asked 5 miesięcy ago
Od wielu miesięcy staramy się z mężem o dziecko. Niestety jeszcze się nie udało. Zrobiliśmy wszystkie wymagane badania i okazało się, że nie ma przeszkód, żebyśmy mogli mieć dzieci. Ostatnio przeczytałam, że przyczyną trudności przy zajściu w ciążę, może być również stres i problemy natury psychicznej. Jak wygląda wizyta u psychologa osoby, która stara się o dziecko? Jakich pytań mogę się spodziewać? Czy powinnam wybrać się do psychologa razem z mężem?
1 odpowiedzi
Best Answer
Paulina Koziej answered 5 miesięcy ago
    Witam
    Panią. Tak jak Pani napisała, z medycznego punktu widzenia nie ma przeciwwskazań do zajścia w ciąże, jest to bardzo dobra informacja i należy z niej się cieszyć. Niekiedy jednak pary, starające się o dziecko, po usłyszeniu takiej informacji zaczynają poszukiwać w literaturze, czy też w Internecie, nowych badań jakim mogą się poddać i innych możliwych przyczyn braku zapłodnienia. Często czytają smutne historie par starających się o dziecko przez długie lata. Te poszukiwania mogą powodować lęk, zwiększać napięcie, wzmagać poczucie bezsilności - a takie stany psychiczne z pewnością nie służą płodności. Proponuję na razie zaprzestać szukania nowych informacji dotyczących trudności przy zajściu w ciążę. Zamiast tego, skupić się na sobie, na własnych potrzebach, które od czasu starania się o dziecko zostały przełożone na dalszy plan. Spróbujmy bardziej zadbać o siebie, nawet troszkę "porozpieszczać" się.
    Pielęgnujmy dobrą relację z partnerem. Może warto też pomyśleć o jakimś wspólnym urlopie? W szczególności powinny o tym pamiętać osoby starające się o dziecko, bo żaden czynnik psychiczny nie sprzyja tak bardzo płodności, jak poczucie zadowolenia i bezpieczeństwa. Warto też bardziej dokładnie przyjrzeć się naszym przekonaniom odnośnie rodzicielstwa, ciąży i porodu. Czasami może się okazać, że wytworzyły się w nas jakieś negatywne postawy, które tworzą blokadę psychiczna, utrudniającą poczęcie. Porozmawiajmy o tym ze swoim partnerem, poznajmy jego zdanie, może to on ma jakieś obawy, złe doświadczenia. Jeśli w toku naszych przemyśleń pojawią się jakieś niepokojące nas problemy, z którymi nie wiemy jak sobie poradzić, może warto wtedy skorzystać z pomocy specjalisty? Na pierwszym spotkaniu konsultacyjnym psycholog będzie zadawał pytania pomagające lepiej zrozumieć naturę problemu. Na następnych spotkaniach zostanie omówiony problem i zaproponowane metody wspólnej pracy. Jeśli nasze trudności dotyczą relacji w związku zawsze warto iść do terapeuty wspólnie i pod fachowym okiem eksperta przyjrzeć się naszemu małżeństwu, a w szczególności temu, jak się ze sobą komunikujemy! Proszę pamiętać że dobre nastawienie to już połowa sukcesu.
    Pozdrawiam,