Czy przytyję od tabletek antykoncepcyjnych?

Kategoria: Życie intymneCzy przytyję od tabletek antykoncepcyjnych?
anka asked 10 miesięcy ago

Jeszcze nigdy nie zażywałam tabletek antykoncepcyjnych, a mam czworo dzieci. Czy po tabletkach się tyje, bo chcę pójść do ginekologa, żeby mi je przepisał. Obawiam się tylko, że przytyję...

1 odpowiedzi
seksuolog answered 10 miesięcy ago

Dzień dobry

Antykoncepcja hormonalna nie powoduje tycia. Przyczyną tycia najczęściej jest spożywanie zbyt wielu kalorii w ciągu dnia, wybieranie niewłaściwych produktów (wysokokalorycznych, ciężkostrawnych, niesycących na długo), niewłaściwe pory posiłków i brak aktywności fizycznej.

Jeśli ma Pani skłonności do tycia, warto zastanowić się, jaka jest tego przyczyna.

Zdarza się, że antykoncepcja hormonalna może powodować zatrzymywanie wody w organizmie. Może się wtedy zwiększyć waga, a ciało zdaje się być spuchnięte, obrzmiałe. Ryzyko tego nie jest jednak bardzo duże.

Zatrzymywanie wody w organizmie jest powodowane zwiększonym poziomem hormonu - estrogenu. Współczesne pigułki zawierają jednak znacznie mniejsze dawki tego hormonu niż pierwsze tabletki, produkowane kilkadziesiąt czy kilkanaście lat temu i znacznie rzadziej niż wtedy powodują skutki uboczne.

Estrogen może również utrudniać spalanie tkanki tłuszczowej (wykazały to niektóre badania). Jeśli po rozpoczęciu przyjmowania antykoncepcji hormonalnej waga wzrośnie, należy pić więcej wody oraz ograniczyć produkty solone (chipsy, chińskie zupki, słone paluszki i przekąski, fast foody).

Zawsze można również poprosić lekarza o zmianę tabletek na inne, które nie będą wywoływały skutków ubocznych.

Pozdrawiam!