Czy pojawienie się dziecka obniża potencję?

Kategoria: Życie intymneCzy pojawienie się dziecka obniża potencję?
Ola81 asked 12 miesięcy ago

Witam Pana.Odnoszę wrażenie, że odkąd urodziłam dziecko, mąż unika intymności. Minęło już pół roku, a kochaliśmy się dosłownie kilka razy i to „bez fajerwerków”. Co powinnam zrobić?

1 odpowiedzi
seksuolog answered 12 miesięcy ago

Droga Pani.

Ciąża to czas, gdy zmienia się częstość i sposób realizacji potrzeb seksualnych. Wiele par w tym okresie, kocha się rzadko, a niektóre nie odbywają wcale stosunków. Zaraz po jej zakończeniu, przez 6 tygodni połogu, obowiązuje całkowity zakaz zbliżeń genitalnych. Rzadkie miłowanie i długie przerwy w aktywności płciowej, w tych okresach, mogą wpływać na libido i zachowania płciowe małżonków w przyszłości.

Ciąża, a szczególnie poród, siłami prowadzi też do charakterystycznych zmian okolic pochwy i krocza. Cały kanał rodny, zostaje mocno rozciągnięty przez rodzący się płód, a krocze najczęściej jest nacinane, a potem zszywane. To sprawia, że zwykle, bezpośrednio po porodzie, występuje obniżenie ścian pochwy, w także dużo większa jej luźność, co może być powodem zmniejszenia doznań męża i osłabienia jego libido. To jest oczywiście tylko spekulacja. Jeśli jednak jest ona trafiona, na pewno nie zaszkodzą ćwiczenia Kegla, które zalecam. Tak czy siak, warto je po porodzie stosować!

Jednak powodów opisanego stanu, może być dużo, dużo więcej. Najlepiej je szybko rozpoznać i usunąć. Dlatego jeśli nie nastąpi szybko poprawa, powinniście razem z mężem, odwiedzić lekarza seksuologa, gdzie na pewno znajdziecie rozwiązanie problemu i wrócicie do ”fajerwerków”.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,