Czy plemniki umierają w kontakcie z ubraniem? Czy zatem można zajść w ciążę zakładając bieliznę, na której wcześniej wylądowała sperma partnera?

Kategoria: Życie intymneCzy plemniki umierają w kontakcie z ubraniem? Czy zatem można zajść w ciążę zakładając bieliznę, na której wcześniej wylądowała sperma partnera?
candy1220, 20 lat asked 3 miesiące ago

Witam,Jakiś tydzień temu kochałam się z moim chłopakiem i jego wytrysk nie był we mnie lecz obok. Martwi mnie to, że niewielka ilość spermy mogla być na mojej bieliźnie, ponieważ majtki leżały niedaleko jej. Nie sprawdziłam tego od razu i je ubrałam. Jeżeli tak było, to czy plemniki mogły dostać się do mojego organizmu i mogę być w ciąży? Bardzo proszę o odpowiedź

1 odpowiedzi
seksuolog answered 3 miesiące ago

Witam Panią,

Prawdopodobieństwo, że plemniki mogły znaleźć się w Pani jajowodach i mogło dojść do zapłodnienia jest znikome. By doszło do zapłodnienia, nasienie wymaga „umieszczenia” go jak najbliżej dojrzałej komórki jajowej. Stąd sam mechanizm ejakulacji (czyli wytrysku), która odbywa się pod pewnym ciśnieniem „wystrzeliwując” nasienie, które ma wtedy szansę znaleźć się jak najgłębiej w pochwie, blisko szyjki macicy, przez którą dalej plemniki dostają się do jajowodów, gdyż do zapłodnienia dochodzi właśnie w jajowodach. Narząd płciowy kobiety jest ponadto zbudowany w taki sposób, by uniemożliwić dostanie się do wnętrza pochwy wszelakim ciałom obcym, czy drobnoustrojom.

Wejście do pochwy zamykane jest przez „podwójne drzwi”, czyli wargi sromowe mniejsze i na zewnątrz wargi sromowe większe, które to porośnięte są dodatkowo owłosieniem łonowym, co w całości stanowi poważną przeszkodę dla wniknięcia wszelakich „nieproszonych gości”. Nawet depilacja owłosienia, często dzisiaj spotykana, nie stanowi znacząco o obniżeniu skuteczności tej bariery ochronnej.

Proszę też jeszcze zwrócić uwagę, że nasienie znajdujące się poza ciałem narażone jest na działanie szkodliwych dla niego czynników, uśmiercających plemniki. Promieniowanie UV, wysychanie nasienia, zanieczyszczenia powietrza, chemikalia zawarte np. w środkach do prania, których używa Pani do prania bielizny, to niektóre tylko z czynników plemnikobójczych. Mając to wszystko na uwadze, prawdopodobieństwo zapłodnienia jest w rzeczy samej znikome.

Pozdrawiam,