Czy i ile kilogramów powinnam przytyć w ciąży?

Kategoria: Dieta i odżywianieCzy i ile kilogramów powinnam przytyć w ciąży?
Mamusia lat 25 asked 1 rok ago

O drugą ciążę staraliśmy się od pół roku, teraz się udało. Jestem w piątym miesiącu ciąży. Pierwszy syn za parę tygodni skończy dwa lata. Zanim zaszłam z nim w ciążę, ważyłam 66 kg przy wzroście 173 cm.

Po ciąży po jakimś czasie udało mi się wrócić do poprzedniej wagi. Nawet później po ponad roku schudłam do 63 kg, co najbardziej mi odpowiadało, ale przyszła zima i waga wzrosła do 68-69 kg.

W pierwszej ciąży przytyłam 15 kg, jednak teraz wolałabym przytyć jak najmniej, ale tak, by dziecko rozwijało się prawidłowo. Ruchu zażywam dość dużo - codzienne spacery, czasami całe dnie poza domem. Jem w miarę regularnie: trzy posiłki i jakieś przekąski, zdarzały się i słodycze, ale bez przesady.

Od dzisiaj nie jem słodyczy, jedynie od czasu do czasu pozwolę sobie na loda, ale bez czekolady i dodatków. Nie jadam owsianek, kefirów, brukselki, oliwek, poza tym staram się jeść wszystko.

Co mam jeść i w jakich ilościach, żeby za dużo nie przytyć? Ile powinnam przytyć? Poród mam wyznaczony na koniec października. Chciałabym też wiedzieć, czy w ciąży można się odchudzać, co jeść przy tym i na ile jest to bezpieczne?

1 odpowiedzi
Katarzyna Haszek answered 1 rok ago

Witam

Ciążę rozpoczęła Pani z prawidłową masą ciała, więc waga podczas ciąży nie powinna wzrosnąć więcej niż 10-12 kg. Taka sytuacja byłaby idealna. Aby tak się stało, wystarczy zdrowo się odżywiać, nie jeść słodyczy i przetworzonej żywności, utrzymać umiarkowaną aktywność fizyczną, do której zaliczają się spacery.

Zapotrzebowanie energetyczne kobiety w ciąży wzrasta dopiero w drugim i trzecim trymestrze o 300 kcal, więc na początku ciąży nie trzeba jeść więcej.Proszę pamiętać, że w ciąży wzrasta zapotrzebowanie na witaminy i minerały, więc dieta powinna być urozmaicona, zawierać świeże warzywa i owoce, nabiał i pełnoziarniste produkty oraz chude mięso, jajka.

Odchudzanie w ciąży jest niedopuszczalne dla kobiety o prawidłowej masie ciała. Może prowadzić do niedoborów pokarmowych, a to wiąże się z gorszym rozwojem płodu, zwiększa ryzyko wad wrodzonych. Dlatego proszę postawić na jakość jedzenia. Nie jeść za dwoje, ale dla dwojga.

Czas, kiedy będzie Pani potrzebowała zwiększonej kaloryczności, to lato i jesień, więc pora obfitująca w świeże sezonowe warzywa i owoce. Proszę korzystać, a odpuścić sobie produkty niewarte uwagi, takie jak słodycze, fast food, żywność przetworzona typu gotowe dania mrożone, te z puszki, a waga na pewno nie wzrośnie za dużo.

Pozdrawiam