Co zrobić, żeby przytyć?

Kategoria: Dieta i odżywianieCo zrobić, żeby przytyć?
Chuda, 20 lat asked 4 miesiące ago

Mam problem, nie mogę przytyć. Mam 20 lat, ważę 44 kg, mam 162 cm wzrostu. Nie choruję na nic, miałam robione badania na tarczycę i jestem zdrowa. Jedyne, co mam, to częste bóle głowy (migrena). Jem normalnie, śniadanie, obiad dwudaniowy, kolacja + jakiś batonik, fast food w czasie dnia. Kiedy staram się jeść więcej, jestem napompowana, a po jakimś czasie łapie mnie grypa żołądkowa, bo mam strasznie delikatny żołądek. Co i jak jeść, żeby przytyć? Czy jedzenie o regularnych godzinach pomaga?

1 odpowiedzi
Katarzyna Haszek answered 4 miesiące ago

Witam serdecznie,

Twoje BMI wynosi 16,8, co oznacza wychudzenie. Należy jak najszybciej zadbać o to, aby Twoja masa ciała się zwiększyła - 7 kg to minimum, aby Twój wskaźnik masy ciała BMI był w normie. Zwiększanie masy ciała polega na zwiększeniu bilansu energii, co oznacza skomponowanie diety w taki sposób, aby wartość energetyczna dostarczana do organizmu była większa, niż wydatkowana podczas całodobowych zajęć.

Trzeba robić to z umiarem. Mianowicie, należy włączyć do swojej diety kaloryczne, ale jednocześnie wartościowe przekąski, tj. orzechy, mogą to być także suszone owoce oraz pestki dyni czy słonecznika. Proponuję zwiększyć spożycie pełnoziarnistego pieczywa oraz makaronu, a także gruboziarnistych kasz, tłustych ryb, czy pełnowartościowego białka - chude mięso, drób, produkty mleczne. Jadać 5 posiłków w ciągu dnia, najlepiej o stałych porach.

Proponuję przyjrzeć się swojemu stylowi życia, ponieważ istnieją czynniki niesprzyjające przybieraniu na wadze, tj. częsty stres czy używki, takie jak nikotyna i kofeina zaliczane do tzw. stymulatorów metabolizmu. Przy diecie na przytycie trzeba koniecznie pamiętać o odpowiednim poziomie aktywności fizycznej. Większa dawka ruchu zapewni właściwy przyrost masy mięśniowej i zgrabną sylwetkę, zamiast odkładania się nowych kilogramów w postaci zbędnego tłuszczu. Przy dobrze dobranej diecie, pierwsze zauważalne efekty powinny być po około miesiącu. Jeżeli własne działania w tym zakresie okażą się niewystarczające, proponuję spotkać się z dietetykiem i wspólnie ułożyć plan żywieniowy.