Co zrobić aby nie podjadać w nocy?

Kategoria: Dieta i odżywianieCo zrobić aby nie podjadać w nocy?
Ewa asked 4 miesiące ago

Witam,Mam problem z nocnym podjadaniem. Potrafię się budzić nawet 4 razy i iść do kuchni coś zjeść. Wiem, że robię źle, ale to jest silniejsze ode mnie. Kiedy nie zjem - nie potrafię zasnąć. W ciągu dnia jem w miarę normalnie, jednak uwielbiam słodycze...

1 odpowiedzi
Katarzyna Haszek answered 4 miesiące ago

Witam serdecznie!

Dbanie o właściwą masę ciała jest bardzo ważne, ponieważ nadwaga oraz brak aktywności fizycznej prowadzą nie tylko do problemów z wagą i złego samopoczucia, ale również do wielu komplikacji zdrowotnych, jak np. choroby serca, zapalenie stawów, nowotwory, niepłodność czy cukrzyca typu 2. Nocne podjadanie ma ogromny wpływ na to, jak wyglądamy i jak się czujemy. W trakcie snu nasz metabolizm jest zdecydowanie obniżony, organizm działa na wolniejszych obrotach. Dlatego każda dodatkowa kaloria nie jest prawidłowo wydatkowana na potrzeby organizmu, lecz zamienia się bezpośrednio w tkankę tłuszczową. Najczęściej, nocne podjadanie spowodowane jest naszymi niewłaściwymi nawykami żywieniowymi w ciągu dnia. Prawdopodobnie nie odżywiasz się regularnie. Oznacza to spożywanie posiłków w odstępach 3-godzinnych, w tym ostatni posiłek powinien być zjedzony 3 godziny przed snem, co zapobiega nadmiernemu odkładaniu tłuszczu. Ponadto, każda porcja powinna być wartościowa - nie sięgaj po byle co! Zamiast objadać się słonymi przekąskami czy słodyczami - lepiej sięgnąć po chudy twarożek, owsiankę, sałatkę z kurczakiem czy porcję ryby z warzywami.

Jeśli nie możesz opanować nocnego podjadania, zadbaj o to, żeby w zasięgu Twojej ręki nie było kalorycznych przekąsek. Z pewnością, jeśli w domu nie będzie słodyczy, to w nocy nie wyjdziesz specjalnie po to, aby je kupić. Jeśli w kuchni będą pokrojone cząstki papryki, marchewka, gałązki selera naciowego - to zjesz warzywa, a nie słodycze! Zastanów się, czy podjadanie nie jest spowodowane stresem - jeśli w sytuacjach stresowych sięgasz po jedzenie, koniecznie skonsultuj to z psychologiem. Natomiast w sprawach diety, polecam Ci wizytę w profesjonalnym gabinecie dietetycznym. Dzięki właściwie dobranemu menu i zaleceniom, poczujesz się lepiej.