Nie potrafię zaufać mojemu chłopakowi -co robić?
Psychologia

Nie potrafię zaufać mojemu chłopakowi -co robić?

Dlaczego nie ufam?

Jednym z najważniejszych elementów tworzących zdrowy związek jest zaufanie. Skoro więc kochasz swojego chłopaka, dlaczego nie potrafisz obdarzyć go zaufaniem? Czy był kiedykolwiek wobec Ciebie nielojalny? A jeśli nie masz mu nic do zarzucenia, skąd bierze się brak zaufania?
Brak zaufania a przeszłość

Nie ufając uczciwemu partnerowi, krzywdzisz go. Twoje poczucie zagrożenia powoduje, że boisz się jego spotkań z innymi ludźmi. Wyobrażasz sobie, jak uśmiecha się do innej dziewczyny, albo co gorsza rozmawia z nią. Zdarza Ci się sprawdzać mu SMS-y i rozmowy na portalach społecznościowych? Takie zachowanie zatruwa życie zarówno Tobie, jak i jemu. Skąd jednak taki strach przed zdradą i spiskowaniem?

Twoja rodzina a zaufanie

Zastanawiałaś się kiedyś, jak Twoje dzieciństwo i życie rodzinne wpłynęło na postrzeganie mężczyzn? Odpowiedz sobie na kilka pytań: Czy Twój tata zdradzał Twoją mamę? Czy mogłaś ufać rodzicom i dzielić się z nimi swoimi problemami? Czy kiedyś zostałaś zdradzona przez jednego z rodziców, rodzeństwo, przyjaciółkę? Zastanów się teraz jaki w przeszłości był Twój chłopak. Czy zanim Ciebie poznał, spotykał się wieloma dziewczynami? Lubił je podrywać, tworzył przelotne związki oparte na seksie? A może wiesz, że kiedyś zdradził inną dziewczynę?

Najczęstszą przyczynę problemów z zaufaniem są relacje z rodzicami i innymi chłopakami oraz przeszłość aktualnego partnera.

Zastanów się nad swoimi problemami, postaraj się znaleźć przyczyny swojego lęku. Może to strach przed porzuceniem? A może uważasz, że nie zasługujesz na takiego faceta, że jesteś nie dość dobra? Niewykluczone, że za Twoim brakiem zaufania stoi niska samoocena i wiele kompleksów, z którymi mogłabyś sobie poradzić samodzielnie lub z pomocą dobrego psychologa. Z pewnością ulży Ci szczera, spokojna rozmowa z chłopakiem.

Jak wyleczyć brak zaufania?

Problemy z zaufaniem można skutecznie zwalczyć. Jednym z najlepszych sposobów jest praca nad własną samooceną. Pomóc Ci w tym mogą rozmowy z psychologiem, być może również z rodzicami. Nie możemy jednak obiecać, że Twój chłopak wytrzyma długotrwały brak zaufania z Twojej strony. Mimo to wiedz, że możesz się zmienić i wyleczyć z braku zaufania. Dzięki temu zdobędziesz prawdziwych przyjaciół, a Twój związek zmieni się na lepsze. Poczujesz, jak wielki ciężar spada z Ciebie i wreszcie możesz odetchnąć pełną piersią. W Twojej głowie zawita spokój i będziesz w stanie tworzyć zdrowe relacje z ludźmi.
Jeśli jednak masz uzasadnione obawy co do uczciwości swojego chłopaka (SMS-y z podtekstem, flirty, potajemne spotkania z „koleżankami”), nie daj sobie wmówić, że masz problem ze sobą. Jeśli Twój chłopak miesza fakty, zmienia zeznania, kłamie w drobnych sprawach lub kasuje wybrane wiadomości z telefonu lub FB, bardzo prawdopodobne, że nie jest wobec Ciebie uczciwy. W takich sytuacjach z pewnością nie jesteś wiedźmą szukającą problemu, ale osobą widzącą, że ktoś próbuje ją oszukać.

Post Comment